Zoho

Print

Mūsų advokato komentarai „15min“ publikacijai apie projektinio darbo sutarties naujoves

2016-06-29 18:30
Teisės naujienos

Advokatų kontoros JURIDICON advokatas dr. Laimonas Marcinkevičius „15min“ 2016 birželio 29 d. publikacijoje „Dar vienas Darbo kodekso pokštas: leis įdarbinti tik iki 10 procentų specialistų“ analizuoja naujajame Lietuvos Respublikos darbo kodekse (toliau – Darbo kodekse) įtvirtintą nuostatą, kad sulygti dėl projektinio darbo sutarties galima sudarant iki dvejų metų trukmės darbo sutartį su naujai priimamu asmeniu, bet ne daugiau kaip su 10 procentų dirbančių darbuotojų. Labiausiai nesuvokiama yra tai, kas nusprendė, kiek įmonėje bus projektinio darbo. 

Lietuvos Respublikos Seime (toliau – Seimas) svarstant Darbo kodekso projektą buvo siūlymų minėtą reguliavimą išdėstyti taip: „sulygti dėl projektinio darbo sutarties galima sudarant iki dvejų metų trukmės darbo sutartį su naujai priimamu asmeniu“, t.y. atsisakyti straipsnio dalies dėl ribojimo sudaryti projektinio darbo sutartį daugiau kaip su 10 procentų dirbančių darbuotojų. Tačiau šiems siūlymams Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete pritarta nebuvo. Pažymėtina, kad pirminiame Darbo kodekso projekte šio projekto rengėjai tokios nuostatos nepateikė, ji į kodeksą buvo įtraukta svarstant projektą Trišalėje taryboje. Verta atkreipti dėmesį į paties projektinio darbo specifiką ir tikslus. Kaip savo siūlymuose pažymi ir Seimo nariai šis darbas yra susijęs su konkrečiu projektu, kuris turi aiškias ribas ir jeigu projektui reikia pasamdyti papildomai daugiau nei 10 procentų darbuotojų, darbdavys tokius papildomus darbuotojus turi samdyti pagal nuolatines sutartis, nors minėti darbuotojai dirbs prie to paties projekto kaip ir 10 procentų dirbančių pagal projektines darbo sutartis. Pasibaigus projektui pastarųjų darbo sutartys pasibaigs, o kiti liks dirbti, nors ir jie buvo samdyti tik dėl konkretaus projekto.

Advokato dr. Laimono Marcinkevičiaus vadovaujami JURIDICON teisininkai daugiau kaip 20 metų teikia visapusį projektų teisinį palaikymą, įskaitant projektų, sandorių, jungtinės veiklos teisinių ir mokesčių rizikų vertinimą bei valdymą, todėl projektinio darbo sutarties teisinį įtvirtinimą naujajame Darbo kodekse, vertina kaip teigiamą teisinio reguliavimo naujovę. Dar 2015m. pabaigoje advokatas Laimonas Marcinkevičius parengė publikaciją apie projektinio darbo sutartis. Tai, galima sakyti, yra pirmas žingsnis teisiškai įtvirtinant reikšmingą daugelio organizacijų veiklos krypčių – projektinę veiklą.  O galbūt, žvelgiant dar toliau – ir įtvirtinant projekto vadovo profesiją. Rinka, manytina, jau seniai yra pribrendusi ne tik projektinio darbo sutarties teisiniam reguliavimui, bet ir teisiniam apibrėžimui, kas yra projekto vadovas, kokios jo funkcijos bei atsakomybės. Iki šiol kai kurie ir pardavėjus vadina projektų vadovais. O projektą ar projektinę veiklą dar ir dabar daug kas supranta labai siaurai – kaip paraiškos parengimą ES paramai arba kitiems finansiniams ištekliams gauti. Realiai projektinė veikla nėra vien paraiškos užpildymas, tai yra ir užduočių suplanavimas, delegavimas tikslinėms darbo grupėms, kontrolė ir t.t. Kita vertus, įtvirtintas apribojimas įdarbinti pagal projektinio darbo sutartis iki 10 procentų žmonių yra nelogiškas ir neatitinkantis rinkos poreikių.

Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, organizacijoje, kurioje viso yra 100 darbuotojų, pagal projektinio darbo sutartį gali būti įdarbinti ne daugiau kaip 10 žmonių. Nesuvokiama, kas nusprendė, kiek įmonėje bus projektinio darbo. Jeigu įmonė organizuoja savo darbą vien projektiniu principu, tai vien projektinio darbo gali būti iki 100 procentų.  Aišku, 100 procentų galbūt yra daugiau teorinis modelis, tačiau bet kuriuo atveju projektinį darbą atliekančių žmonių tikrai bus daugiau nei 10 procentų.

 „Taigi nuostata, numatanti, kad projektinio darbo sutartis negali būti sudaroma su daugiau kaip 10 procentų darbuotojų, tikrai gali sukelti keblumų įmonėms, kurių pagrindinė veikla yra susijusi su tam tikrų projektų įgyvendinimu, nes paprastai tokiose įmonėse visi darbuotojai samdomi atitinkamam projektui atlikti. Minėto 10 procentų „dėka“ naujai įtvirtinama darbo sutarties rūšis, mano manymu, nepasieks tų tikslų, kurių siekiant ji buvo teisiškai įtvirtinta ir rizikuoja tapti negyva – niekada netaikoma ir nenaudojama“, – „15min“ komentavo advokatas.

Visą „15min.lt“ publikaciją skaitykite čia.

Publikaciją apie projektinio darbo sutartis skaitykite čia.